Úvod



V súčasnosti je všeobecne akceptovaný Einsteinov model gravitácie, ako prejav zakrivenia časopriestoru. Je vybudovaný na postuláte ekvivalencie zotrvačnej a gravitačnej hmotnosti a rovnocennosti všetkých sústav.
Dá sa interpretovať aj tak, že každá voľná sústava nachádzajúca sa v gravitačnom poly, tvorenom ľubovoľným počtom telies, sa bude pohybovať po takej trajektórii, že v svojej sústave “zruší” gravitačné pole všetkých telies, ktoré ju obklopujú. V sústave zmeriame zrýchlenie g = 0. V takejto sústave by sme dokonca nenameriame ani deriváciu - zmenu  žiadnej známej fyzikálnej veličiny, ktorou by sme dokázali existenciu gravitačného poľa. Myslím tým gravitačného poľa, v ktorom sa sústava pohybuje. Tento postulát však môžeme aplikovať len v infinitezimálnom priestore. Preto bol zavedený pojem “lokálne inercionálnej” sústavy. Reálne objekty majú konečné rozmery, takže aplikovať na ne  lokálne inercionálnu sústavu nemôžeme. Toto obmedzenie, je zdrojom problémov pri riešení telies, ktoré nepovažujeme za hmotné body.
Druhým problémom je, že gravitačne pole, ako forma energie, generuje svoje vlastné gravitačné pole, a tak môžeme pokračovať do nekonečna...  Navyše, tieto príspevky príspevkov gravitačných polí, musia sprevádzať teleso konečnou rýchlosťou a pôsobiť na iné telesa v okolí. Preto, že telesá si navzájom udeľujú zrýchlenia a teda aj energiu, musí to isté platiť aj na tieto príspevky a príspevky týchto príspevkov... Je to už poriadne zamotané.

Energia gravitačného poľa sa totiž nedá dosť dobre v priestore lokalizovať. Aby sa mohla matematicky riešiť Einsteinova rovnica OTR, obyčajne sa zavedú nejaké zjednodušenia a objavia sa pojmy  ako ”priestor lokálne plochy” atd. Riešenia vedú k sústave nelineárnych diferenciálnych rovníc, ktorých analytické riešenie nie je väčšinou možné. Často sa využíva metóda lineárnej aproximácie. Teda malej odchýlky od plochého Minkowského priestoru. V praxi toto riešenie úplne postačuje a výsledky sú v zhode s experimentom. Typickým príkladom je korekcia hodín v družiciach GPS. Bohužiaľ, nemáme možnosť verifikovať platnosť týchto vzťahov s priestore, kde si túto linearizáciu nemôžeme dovoliť. Aj najtesnejšie dvojhviezdy, ktoré môžeme pozorovať, sa nachádzajú v takmer plochom priestore. To platí pre všetky experimenty potvrdzujúce túto teóriu. Je to však dosť veľká odchýlka, ktorú klasická Newtonova fyzika nedokáže vysvetliť. Typickým príkladom je ohyb svetla v gravitačnom poli Slnka, pozorovaný Eddingtonom. Jej hodnota je len 1,75“, ale je dvojnásobkom toho, čo vychádza z klasickej fyziky. 

K dramatickým zmenám metriky časopriestoru dochádza v blízkosti zrovnateľnej s hodnotou Schwarschildovho polomeru. Táto vzdialenosť je experimentálne nedostupná a riešenia zostávajú iba v teoretickej rovine. Je to však najzaujímavejšia oblasť riešení, ktoré často vedú k singularitám. So singularitou, sa môžeme stretnúť aj v klasickej fyzike. Stačí, aby sme gravitačný potenciál počítali v bode      r =0 . Je otázkou, či tieto singularity akceptujeme, ako reálne správanie sa časopriestoru, nevhodne zvolenú súradnicovú sústavu, alebo sú dôsledkom nesprávneho pochopenia Einsteinových rovníc. V ďalších príkladoch sa budeme zaoberať práve touto otázkou.